Proč Montessori?

 

Montessori znamená vědět, co děti potřebují.

Dle Montessori principů dítě primárně rozvíjí své smysly od narození do 5 let.
Malé děti se učí za pomocí smyslů - děti vnímají okolní svět nevědomě prostřednictvím svých smyslů.
Díky zraku, sluchu, čichu, chuti a hmatu dostávají do mozku informace o svém okolí.
Mozek dětí stimulujeme tím více, čím více informací mu přes smysly pošleme.


Obzvláště v tomto období je tedy zásadní, aby mohly věci osahávat, dotýkat se jich, poznat jejich povrch, barvu, tvar, zvuk a vůni. Jak uvádí Montessori dobře rozvinuté smyslové schopnosti pomáhají později dospělým i v jejich profesi. Pro skutečné porozumění určitému tématu je důležité pracovat se smysly, s vlastní tvořivostí dítěte, preferovat přírodní materiály a v dobrém slova smyslu jednoduchost zpracování hračky.

 

1. Rozvíjejme smyslové vnímání

 

Kostky Sensory Blocks jsou určeny pro nejmenší, kteří objevují svět. Různé tvary rozvíjí jemnou motoriku, smysl pro kombinaci.  Děti se díky nim učí jednoduše barvy a vnitrní výplně jim umožní pozorovat různé konzistence. 

sensoryysenz

SENSORY BLOCKS OBJEDNÁVEJTE ZDE >>

 

2. Rozvíjejme tvořivost, ale nepřehlcujme podněty

 

I z naší vlastní zkušenosti dospělého víme, že při příliš mnoho podnětů přestáváme "stíhat". Nejsme schopni vnímat, natož pak porozumět všemu, co se okolo nás nabízí. Děti jsou na tom stejně jako my, navíc mnohem intenzivněji vnímají i četné drobnosti okolo sebe, kterým my již pozornost nevěnujeme. Montessori přístup proto doporučuje volit hry a hračky, na nichž vynikne jedna či jen několik málo vlastností. Typickým příkladem jsou přírodní dřevěná KAPLA, ideálně bez barev či pouze s několika základnimi barvami. 

 

kaplakaplaa

Stavebnici Kapla objednávejte zde >>

 

MARIA MONTESSORI - průkopnice školní výuky a bojovnice za ženská práva